Vai dārzu var salaistīt par daudz?
Autors     06/12/2018 16:44:31     Dārzs    0Komentāri
VAI DĀRZU VAR SALAISTĪT PAR DAUDZ?

Bieži vien dārzu un dārziņu īpašnieki karstā, sausā laikā divreiz nedomā – ņem tik šļūteni un laista visu pēc kārtas, bet kā būtu pareizāk? Cik bieži, ar kādu ūdens daudzumu, kad un kādā veidā ir jālaista dārzs, skaidro profesionāļi.

Karstā laikā vasarā bieži vērojama ir aina, kad zālienā novietotais laistītājs strādā nepaguris. Liekas, tik loģiski - pašiem karsti, gribas veldzēties, tāpēc arī zālienam jāiedod padzerties. Nepareizi! Saule karsē ļoti spēcīgi, bet ūdens ir auksts, tāpēc uz zālienu tas karstā dienā iedarbojas šokējoši, tiek apdedzinātas maigās lapiņas. Jālaista vēsākajā diennakts laikā. Ja dārzu laista pusdienlaika tveicē, rodas divi sliktumi: pirmkārt, ūdens uz augu lapām gluži kā lupa pastiprina saules starojumu un apdedzina augu; otrkārt, ūdens tik ātri iztvaiko, ka augam tikpat kā netiek labums. Vislabāk laistīt dārzu agrā rītā, jo tad augi visu dienu būs apgādāti ar ūdeni un līdz nākamajai laistīšanas reizei pagūs arī pietiekami izžūt, lai neuzmestos sēnīšu slimības.

Ja izmanto ūdensvada ūdeni, tad ieteicams to vismaz pusdienu paturēt lejkannā, lai sasilst. Ja laistāmas lielākas platības, vēlams sarūpēt lielu mucu vai citu tvertni.

- Ūdens nav jālej aumaļām

Ja ūdeni gāž straumēm uz auga, tas – sevišķi sausā augsnē – tikpat straujā straumē aiztek prom uz zemāku vietu, nevis mitrina augsni. Vispirms vajag uzliet nedaudz, lai ūdens paspēj samitrināt augsnes virskārtu. Pēc tam turpina lēni, ilgstoši laistīt, līdz augsne viscaur piesūcas ar ūdeni.

- Jālaista tikai augsne

Laistot dārzu ar šļūteni, ūdens strūklu nevajag virzīt uz augiem, jo tā sabojā lapas, nosit ziedus un atkailina saknes. Ja šļūtenei nav speciāla uzgaļa, kas ūdens strūklu pārvērš dušā, tad labāk nostāties tālāk, daļēji uzspiest pirkstu uz šļūtenes gala un uzmanīgi laistīt augsni.

- Pārāk bieža laistīšana kaitē

Lielākajai daļai augu siltā vasarā pietiek, ja tos aplaista reizi vienā vai divās dienās. Ja laista mazā daudzumā, bet bieži, augi var sākt pūt un kļūt uzņēmīgi pret slimībām.

- Arī taupīga laistīšana nenāk par labu

Ja reiz laista dārzu, tad salaista, kā nākas! Vidējais mērs skaitās 15-20 litri jeb pusotra-divas lejkannas uz kvadrātmetru. Savukārt podus un toverus (neiekaltētus) saudzīgi un pamazām laista, līdz ūdens sāk sūkties laukā pa apakšas caurumiņu.

- Kā pareizi laistīt zālienu

Zālienā, kurā uzstādīts laistītājs, novietojam 0,5 l stikla burku un ieslēdzam laistītāju. Tad, kad burkā sakrājies aptuveni 2,5 cm ūdens, uz kvadrātmetru zāliena būs izlijuši apmēram 20 l ūdens. Tas arī ir optimālais ūdens daudzums, kas nepieciešams zālienam. Turpmāk, lai noteiktu nepieciešamo laistīšanas daudzumu, vienkārši piefiksē, cik daudz laika paiet, līdz burciņā sakrājas attiecīgais ūdens daudzums. Vislabāk zālienu laistīt reti un daudz, nekā bieži un maz.

- Augus nevajag pārlieku izlutināt

Ja augi pārāk pierod pie laistīšanas, tie sāk kļūt gražīgi gluži kā izlutināti bērni. Vislabāk laistīt īsu brīdi, pirms tiem sāk tikko manāmi noļukt lapas. Šādi tie būs spiesti veidot garākas un pamatīgākas saknes, lai tiektos pēc mitruma zemē.


Resursi:
http://www.horti.lv
Žurnāls "100 Labi Padomi"
http://praktiski.la.lv

Photo by Alistair MacRobert on Unsplash

Dalīties ar šo rakstu

Atstājiet komentāru

* Vārds
* E-pasts (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Komentārs
Ievadiet kodu