Kā izveidot dārza dobes, lai tās izskatītos kā profesionāļa darinātas.
Autors     05/16/2018 00:00:00     Dārzs    0Komentāri
Kā izveidot dārza dobes, lai tās izskatītos kā profesionāļa darinātas.

Kad ir izvēlēta vieta dārzā un nopirkti stādi, tad var ķerties pie darba. Daudziem stādīšana asociējas tikai ar zemes uzrakšanu (apvelšanu) un stāda “iebakstīšanu” zemē. Protams, ka šādi var rīkoties, bet diez cik skaisti tas neizskatīsies, un arī vēlāk, kad būs jāpļauj zāle ap šo stādījumu, būs tikai vienīgas problēmas.

1. Pirms sākt rakšanu ir precīzi jāiezīmē stādījuma robežas, ņemot vērā prognozējamo pieauguša auga izmēru. Nepietiek tikai ar acumēru, jo nav iespējams, dobes malu, norakt perfekti taisnu vairāku metru garumā.  Vispateicīgākais palīgs ir izturīga aukla. Ja vēlamā dobes forma ir ar taisnām malām, tās visos stūros jāiesprauž koka puļķi un starp tiem jānostiepj aukla apmēram 10 cm augstumā no zemes. Ja vēlamais perimetrs veidojas no liektām robežlīnijām, tad no tās pašas auklas var izgatavot improvizētu cirkuli. (attēlā).

2. Kad visas robežas ir iezīmētas, var sākt rakšanas darbus. Vienkāršāk ir ar jau esošām dobēm, tad ir jāatjauno tikai perimetra līnija. Ja Izvēlētajā vietā stādījums nav bijis un to sedz zālē, tad jāsāk rakt no viena gala, sadalot velēnu mazākos gabalos, un pēc tam ar rokām tos ceļ ārā un izkrata visu zemi, līdz paliek tikai saknes.  Tas ir diez gan laikietilpīgs process, bet ilgtermiņā atmaksājas, jo, ja velēna tiks vienkārši apvērsta un atstāta augsnē, tad diezgan ātri dobē atkal sāks augt zāle. Kad augsne ir attīrīta, tās līmenim jābūt nedaudz zemākam par zāles līmeni, lai pēc tam, kad tā tiks noklāta ar mulču, līmeņi būtu vienādi.

3. Apmales – šo soli var arī izlaist. Kādu laiku precīzi apraktās malas turēsies, bet vēlāk tās var atjaunot. Lai būtu ērtāka pļaušana, dobes malu jāveido tā, lai tā būtu tik plata, ka pa to var ērti braukt ar zāles pļāvēja vienas puses riteņiem. Ja apmales nav, tad jārēķinās, ka pļaušana būs nedaudz apgrūtināta, jo pļaujmašīna būs jāstumj pa grumbuļaino mulču, un arī ik pa laikam pļaujmašīnas asmens uzsitīs par kādu no mulčas gabaliem, bojājot gan pašu mulču gan arī pļaujmašīnas asmeni. Ideālā variantā gan mulčai, gan apmalei, gan arī zālei ir jābūt vienā līmenī – tad pļaušanas darbus veikt būs visvienkāršāk.

 

Ja dobi vēlaties dekorēt ar kādiem akmeņiem tad veidojiet kompozīciju tā, lai tie atrastos nedaudz tālāk no dobes malas, ja vien katru reizi pēc zāles pļaušanas nevēlaties staigāt ap tiem un ar šķērēm griezt zāli, kuru ar pļaujmašīnu nav izdevies nopļaut.

4. Veicot stādīšanas darbus, jāievēro katram augam paredzētā stādīšanas tehnoloģija. Padomus var rast gan pie pārdevēja, kas stādu pārdevis, gan arī interneta dzīlēs. Šajā ziņā diži eksperimentēt nevajadzētu, jo pēc tam var izrādīties, ka viss ir jādara no jauna un cerētais skaistais rezultāts netiek sagaidīts. Kaut stādīšana nav nekāda raķešu zinātne, tomēr katram augam prasības ir atšķirīgas.

5. Kad augi sastādīti vēlamajās vietās un aplieti, tad var ķerties pie mulčēšanas. Būtu ieteicams izvēlēties rupjāku mulču – tādu, kas sastāv no lielākiem gabaliem. Tā kalpo ilgāk, jo nepieciešams vairāk laika, līdz tā sadalās. Mulču izlīdzina vienmērīgā ~5cm biezumā pa visu dobi. Ja iestādītie augi ir daudzgadīgi, tad zem mulčas var palikt arī speciālu plēvi, kas laiž cauri ūdeni, bet neļauj izaugt nezālēm. Ja dobē plānots stādīt galvenokārt viengadīgus augus, tad plēve drīzāk būs apgrūtinājums un īsti neatmaksāsies.

Veiksmi darbos!

Dalīties ar šo rakstu

Atstājiet komentāru

* Vārds
* E-pasts (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Komentārs
Ievadiet kodu